Aksam Online
  Superonline - E-KOBI  
10 Haziran 2001 Pazar
  Güncel
  Politika
  Dünya
  Ekonomi
  Para-Borsa
  Spor
  Yazarlar
  Yaşam
  İnci
  Yıldız Falı
  Sinema
Turkcell
  Bize Ulaşın
  Arama-Arşiv
  Marmara
  Ege
  Akdeniz
  İç Anadolu
  Karadeniz
  Güney Doğu
GÜNCEL

Derviş'ten erkenciyim

Koalisyonun ANAP kanadındaki kabine revizyonunda özelleştirme, TRT ve Anadolu Ajansı'ndan sorumlu Devlet Bakanlığı'na getirilen Yılmaz Karakoyunlu, en fazla tanınan politikacılardan birisi. Edebiyatçı, gazeteci, ekonomist özellikleri öne çıkan Karakoyunlu'nun on parmağında on marifet var. Kendisini 'yürekli bir adamım' diye tanımlayan Karakoyunlu, özelleştirmedeki hedefleriyle ilgili mesajlar verirken, Devlet Bakanı Kemal Derviş'i 'sollayacağını' ima eden bir göndermede bulunmadan da edemedi: 'Ben ondan daha erken kalkarım.'

Bakanlık görevinin, edebiyatçı yönüne zarar vermesinden endişe duyan Karakoyunlu

AKŞAM'ın, siyasetten, yazarlığa, Türkan Şoray hayranlığından Beşiktaş fanatikliğine uzanan farklı konulardaki sorularını yanıtladı.

Bakanlık bekliyor muydunuz?

Hayır. Mesut Bey çağırdı ve beni kabinede görmek istediğini söyledi. Ben de kabul ettim.

Koltuğa oturur oturmaz, karşınızda tartışmalı RTÜK ve Tütün Kanunu'nu buldunuz. Bu yasalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tütün Yasası'nda sorun yaşamadık. Ama RTÜK Yasası'nın bazı maddelerine özellikle internetle ilgili bölümlere karşı ben de tepkiliyim. Sanayi, mülkiyet, basın gibi noktalarda getirilen eleştirilere ise katılmıyorum. Eğer ihalelerle ilgili bir endişeniz varsa önünüze ihale yasası geliyor. Orada son derece disiplinli hükümler getirilsin. 'Yok arkadaş sen buraya girme, yok şunu yapma' dersen buna karşıyım.

Internete getirilen kısıtlamalara bakışınız nedir?

Benim ısrarımla o önerge düzeltildi. İnsanlar web sayfası alıyor, önüne gelene hakaret ediyor. Benim adıma, ANAP adına, Mesut Yılmaz adına internette isimler alınmış, önüne gelene hakaret ediliyor. Geçen gün Mesut Yılmaz'ın resmi ile herkese e-mail gönderilmiş ve 'ANAP kongresi iptal edildi' denilmiş. Bizim başımıza gelenler, Devlet Bahçeli'nin başına gelmiş. Internette, e-mail ile web sayfası ile hakaret edilemez. Bunun önlenmesi lazım. Yasada, 'iletiler ve benzerleri gibi' bir madde vardı, onun çıkartılması lazımdı ve çıkarttık.

TRT'de neler yapmayı düşünüyorsunuz?

TRT'nin çağdaş bir televizyon anlayışına hakim olmasını sağlayacağız. Türk kültürüne, sanatına, edebiyatına ve musikisine hizmet edecek yapı oluşturacağız. Gençleri hedef alacağız. TRT olmazsa hiçbir şekilde Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği dinleyemeyiz. Esnafın, çiftçinin derdini bilmez, anlatamayız. TRT sayesinde neredeyse herkes ailesi ile haberleşiyor.

İyi bir televizyon izleyicisi misiniz?

Evet, seyrettiklerimin en büyük kısmı TRT'dedir. TRT haberlerini hiç kaçırmam. 55 senedir TRT ajansını dinlerim. Saat 08.00 dedi mi, hemen kalkar, radyonun, televizyonun başına geçerim.

08.00'de radyo dinlediğinize göre erken kalkıyorsunuz.Sabah 06.00'da kalkarım.

Devlet Bakanı Derviş de erken kalkıyor.

Ben Derviş'ten daha erkenciyim. O benden geç kalkar.

Programa tam destek

Kemal Derviş'i nasıl buluyorsunuz?

Derviş Bey'le daha önceden çok derin ve zengin olmayan bir tanışıklığım vardı. İş ciddiyeti, görev ciddiyeti olan bir arkadaş. Ayrıca ben onun tütün politikasının arkasında olan bir bakanım. Sonuna kadar arkasındayım, sonuna kadar destekliyorum. Derviş'in getirdiği ve hükümetin benimsediği bu ekonomik program, ANAP'ın ekonomik felsefesine ve hedeflerine tıpa tıp uyan bir program. Bir ANAP'lı olarak buna inanıyorum ve destekliyorum. Haa efendim, Derviş, ekonomik programı bıraktığı, siyasi işlerle uğraştığı için eleştiriliyorsa, ben buna bakmam, ekonomik programın başarıya ulaşmasına bakarım. Bunu kim sağlıyorsa onu baş tacı ederim.

Kavga olmayacak

Derviş'le ilk diyaloğunuz ne oldu?

Tanıştırılınca, Sayın Derviş, 'Aaa! Biz birbirimizi daha önceden tanıyoruz' dedi. Kendisine görüşlerimi söyledim, 'Hazine olarak sizin teklif ettiklerinizin, belli bir kanun yapma tekniğine uygun olarak çıkması lazım' dedim. Ben de o işin uzmanıyım. Ben bunu sağlıyacağım. Prensipte hiçbir ihtilaf olmayacak.

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, görevi devraldığınız Yüksel Yalova ile bir hayli polemiğe girdi. Bundan sonrası ne olur?

Enis benim eski arkadaşımdır, kendisini çok severim. Enis Bey ile biz, birbirimizin felsefesine, ideallerine saygı duyan insanlarız. Hiçbir ihtilafımız olmaz.

Özelleştirme hızlanacak

Özelleştirmede, bir stiliniz olacak mı?

Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu çok basit. Ben cesur ve yürekli bir adamım. Türkiye hızlı bir özelleştirme süreci yaşayacak. Diyelim, bir ayakkabı fabrikası var, adam burayı almaya niyetlenince 'bulun parayı, burayı size satacağım' diyeceğim. Adamı özel uçakla götüreceğim, gezdireceğim, pazarlığı yapıp satacağım. Ben 50 senedir Türk ekonomisi ile yakından ilgiliyim.

Sürekli yeni kitaplar yazıyorsunuz. Bakanlık görevini üstlenirken kitap yazmaya fırsat

bulacak mısınız?

Hayli zor olacak. Bu seneki projelerim bitti. Artık 2002 yılının projeleri var. Yazmayı düşündüğüm şey, 1960 ihtilalinden sonra DPT'nin kuruluşu ve onun etrafındaki siyasi mücadele idi. Bu işin kahramanları arasında, Yusuf Azizoğlu, Turhan Feyzioğlu, Süleyman Demirel ve tabii ki İnönü var. Bu dönemde birbirlerine karşı yaptıkları siyasi kurnazlıklar ve tertipleri anlatacağım.

Tantan'a mesaj

Beşiktaş'tan bahsederken, seçilenlere tam destek verilmesi gerektiğini söylediniz. Peki, ya seçtikleriniz takımı bırakırsa, Tantan olayındaki gibi mesela...

ANAP bütünlük anlayışının egemen olduğu bir partidir. Şahsiyetlerimizin zedelenmesine hiçbir şekilde müsaade etmeyiz. Biz de bu partinin içinde onur mücadelesi veriyoruz. Biz de 'yolsuzlukların Allah belasını versin' diyoruz. Bunu, ANAP'ın mücadelesi olarak göstermeliyiz. Bak 'ANAP'ta ne adamlar var' dedirtecek şekilde yapmalıyız. Yoksa, 'Yılmaz Karakoyunlu ne adammış' dedirtmek mühim değil. Onur mücadelesi sadece birkaç kişinin uhdesinde mi?

Cengiz URAL-Murat ÖZTEK
Beşiktaş deyince akan sular duruyor

Beşiktaş, Yılmaz Karakoyunlu'nun hayatında çok önemli bir yere sahip. 60 yıllık 'Beşiktaşlı' olduğunu gururla söyleyen Karakoyunlu, bu tutkusunu şöyle anlattı:

'Benim için Beşiktaş bir dünya. Ben şeref tribününden maç seyredenlerdenim. Beşiktaş için kavga bile ettim, fanatiğim. Süleyman Seba veya Serdar Bilgili bana telefon ettiği zaman önümü iliklerim Beşiktaş'ın başkanı diye. Dünyada tek Beşiktaşlı kalsa, o ben olurum. Bir de oğlum Ömer Karakoyunlu. Beşiktaş Yönetim Kurulu'na üye olamadım, çünkü milletvekilliği nedeniyle vaktim yoktu. Son derece üzüldüm. Benim için yüklenilebilecek en onurlu görevlerden birisidir BJK Yönetim Kurulu üyeliği.'

Karakoyunlu, 'Bu yıl Beşiktaş'a kimler alınsın?' şeklindeki soruya ise 'Başkanlık makamına hiç karışmam. Seçtiğiniz insanlara tam destek vererek başarılı olmasını sağlayacaksınız' yanıtı verdi.
Türkan Sultan'a bayılıyorum

Türk Sineması'nın 'Sultan'ı Türkan Şoray'a hayranlığını her fırsatta dile getiren Yılmaz Karakoyunlu, bu duygusunu, 'Hayran olmamak mümkün değil. Ona bayılıyorum' sözleriyle anlattı. En büyük hayalinin Şoray ile bir film çekmek olduğunu açıklayan Karakoyunlu, buna yeşil ışık yakan Türkan Şoray'a şiir gibi bir ifadeyle teşekkür etti:

'O Türkiye'nin sultanıdır. Ona her zaman bayıldım. Gençken de, şimdi de. Türk Sineması'nda, her yönüyle takdir ettiğim, yürekten saygı duyduğum çok değerli bir sanatçıdır. Türkan Hanım'la bir projede çalışmak, nadir duyulan taze bir heyecan ve her zaman onur duyulacak bir meslek gururudur.'2 / 4
Pazar erguvanları
Artık bizi kim dinler?Güncel -  Politika -  Dünya -  Ekonomi -  Para-borsa -  Spor -  At yarışı -  Futbol_1.lig -  Yazarlar -  Yaşam -  İnci -  Sinema -  Marmara -  Ege -  Akdeniz -  İç Anadolu -  Karadeniz -  Guney Doğu -  Wap -  Yazı dizisi -  Yıldız Falı -  E-mail -  Arama Arşiv -  Künye -  Reklam

© 1997-2001 Aslı Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.